Jesteś w: Strona główna Biografia żeglarska

Biografia żeglarska

Henryk Wolski urodził się 5 stycznia 1951 roku w Słupcy w Wielkopolsce.
Studiował na Politechnice Poznańskiej na wydziale Maszyny Robocze i Pojazdy. Studia zakończył uzyskaniem dyplomu magistra inżyniera mechanika.
Po zakończeniu studiów pracował w Zakładach Przemysłowych H. Cegielski w ośrodku zajmującym się badaniem silników spalinowych. Od dzieciństwa interesował się żeglarstwem i jeszcze w czasie studiów zdobył patent kapitana jachtowego. Po kilku latach zamienił swoje hobby na zawód i zaczął pracować jako skipper w Szkole Żeglarstwa Morskiego - Nordsee w Bremen.

W 1989 założył własną firmę, Concept Sailing - żeglowanie z konceptem. Organizowane przez niego rejsy posiadają zazwyczaj motto historyczne, np. śladami Odyseusza, śladami wikingów, itd.

Henryk Wolski od lat brał udział w przygotowaniu i realizowaniu różnych ekspedycji, jak na przykład ICESAIL zorganizowanej przez Arveda Fuchsa, a mającej na celu opłynięcie jachtem żaglowym bieguna północnego przez Przejście Północno-Zachodnie i Północno-Wschodnie. Ekspedycja trwała cztery lata. Dopiero w roku 1993, po trzech latach wyprawy, zdobyto wreszcie Przejście Północno-Zachodnie. Przejście Północno-Wschodnie udało się zdobyć dopiero w roku 2002, już w ramach innej ekspedycji.
W roku 1994 zrealizował własny projekt, wyprawę „Śladami wikingów“ z Rygi do Odessy, rzekami przez kontynent od Bałtyku do Morza Czarnego.
Na jachcie „Stary” wypłynął w roku 1998 ze Szczecina na wyspy duńskie do miejsc o szczególnym znaczeniu dla poznania historii i kultury wikingów.
Dla innych historycznych wypraw zbudował łódź „Welet”, replikę łodzi słowiańskiej z czasów wikingów. Trasy rejsów wiodły przez Szczecin i Wolin. „Welet” brał udział w szczecińskich Dniach Morza i wielu wolińskich festiwalach wikingów.
W roku 2000 ponownie z Arvedem Fuchsem zrealizował kolejną ekspedycję. Na replice łodzi ratunkowej „James Caird” sir Ernesta Shackletona wraz z czteroosobową załogą przepłynął dystans około 900 mil z Półwyspu Antarktycznego przez Wyspę Słoniową, do Południowej Georgii, a na koniec strawersował pieszo tę górzystą wyspę. W ten sposób po raz pierwszy powtórzono w całości historyczny rejs Shackletona. Wrażenia z wyprawy zawarł Henryk w książce pt. "Fortitudine Vincimus – zwyciężymy wytrwałością”.
Latem 2003 roku zamknął Henryk pętlę wokół bieguna północnego na „Zjawie IV” rejsem z Norwegii na Grenlandię. Był to ostatni brakujący odcinek pomiędzy obydwoma Przejściami; Północno-Zachodnim i Północno-Wschodnim. Jeszcze tego samego roku i na tym samym jachcie okrążył słynny przylądek Horn.
W roku 2006 zrealizował kolejny projekt z serii „Śladami wikingów”. W ramach ekspedycji „Viking 2006” przepłynięto „Weletem” z Gdańska do Odessy rzekami: Wisłą, Sanem, Dniestrem i Morzem Czarnym dystans ponad 2000 km. Było to pierwsze odtworzenie ostatniego z czterech znanych szlaków handlowych z czasów wikingów, z Morza Bałtyckiego na Morze Czarne. Wyprawie towarzyszyła ekipa telewizyjna i w efekcie powstał film z serii GEO 360° dla telewizji ARTE-Dokumentacja.
W roku 2008 zorganizował etapową wyprawę żeglarską „Od Kopca do Góry Kościuszki” na jachcie „Nashachata”. W ramach tej wyprawy poprowadził odcinek zaczynający się w Buenos Aires w październiku. Poprzez Cieśninę Magellana przepłynięto na Pacyfik, a potem wokół Przylądka Horn osiągnięto Ushuaia. Tu nastąpiła zmiana jednostki pływającej. Z jachtu przesiadł się na replikę łodzi wielorybniczej „Fuegia” i poprowadził ekspedycję Darwin & Tierra del Fuego” po wodach Kanału Beagle. Ekspedycja miała na celu odtworzenie historycznego rejsu poprowadzonego w roku 1833 przez kapitana HMS „Beagle” Roberta FitzRoya z udziałem Charlesa Darwina.
Pod koniec grudnia 2008 po zakończeniu ekspedycji na „Fuegii” ponownie w Ushuaia przejął jacht Nashachata” i poprowadził kolejny etap wyprawy pod tytułem „Antarctica – Circumpolar Navigation Part I”. W czasie tego rejsu odwiedzono Wyspy Falklandzkie, Południową Georgię, Kapsztad, dalej już na Oceanie Indyjskim Wyspy Crozeta i wyspę Amsterdam. Dotarto do Melbourne w Australii. Po opuszczeniu Australii wpłynięto ponownie na wody Pacyfiku i w maju 2009 dotarto do Nowej Kaledonii.

W ramach tych etapów wyprawy na jachcie „Nashachata” żeglując po wodach 3 oceanów (Atlantyk, Pacyfik, Indyjski) okrążył 3 południowe przylądki 3 kontynentów: Horn (Ameryka Południowa), Aqulhas (Afryka) i Leeuwin (Australia)
21 czerwca 2015 roku, w dzień przesilenia dnia z nocą, na rosyjskim lodołamaczu atomowym „50 Let Pobedy” dotarł do Bieguna Północnego.
W roku 2016 - prowadził wyprawę kajakową w Antarktyce pt. „Belgica, kolebka naukowców i odkrywców”.
W roku 2017 na jachcie „Agens” przeżeglował z Colon przez Kanał Panamski, Wyspy Galapagos, Wyspę Wielkanocną, Pitcairn, Tahiti itd. do Cairns w Australii.
W następnym roku 2018 pożeglował na jachcie „Lady Dana” z Puerto Montt w południowym Chile, przez wyspy Juan Fernandez, Wyspę wielkanocną, Markizy do wyspy Kiritimati.
Odbył liczne rejsy po Bałtyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym, Atlantyku.
Jego łączny staż morski wynosi ponad 160 tysięcy mil morskich, czyli rachunkowo ponad 8 razy dookoła świata
Od 2000 roku Henryk pracuje regularnie, jako lider ekspedycji lub wykładowca na ekspedycyjnych statkach wycieczkowych w Arktyce, Antarktyce, Amazonii i innych regionach świata.

Relacje z rejsów publikował w różnych czasopismach jak „Poznaj Świat”, „Rejs” najczęściej jednak w miesięczniku „Żagle”
w czerwcu 2023


resume

ur. 05.01.1951 r. w Słupcy.
1973 patent kapitana jachtowego.
1974 dyplom mgr inż. mechanika zdobyty na Politechnice Poznańskiej.
1976 stopień instruktora żeglarstwa.
1985 - 87 skipper, instruktor żeglarstwa w Hochseeyachtschule Nordsee (szkole żeglarstwa pełnomorskiego) w Bremie.
1988 założenie firmy Henryk`s Sailing prowadzącej rejsy i szkolenia żeglarskie, a specjalizującej się w tzw. "żeglowaniu z konceptem".
1996 członek żeglarskiej komisji egzaminacyjnej w Berlinie.
2007 Master of Yachts - Ocean


Ważniejsze rejsy i osiągnięcia żeglarskie:

  • Dwa przejścia Atlantyku
  • 1985-87 - rejsy na Islandię
  • 1987 - rejs na Lofoty
  • 1988 - rejs na Spitsbergen
  • 1991 - Rejs u wschodnich wybrzeży Afryki
  • 1991-93 - seria rejsów po Morzu Śródziemnym pod wspólnym tytułem: "Śladami Odyseusza"
    - publikacje w magazynie "Żagle" 7/97 oraz 2,8,9/2001
  • 1992-94 - udział (w charakterze I oficera) w ekspedycji ICESAIL z zamiarem opłynięcia Bieguna Północnego
    - publikacje w magazynie "Żagle" 6-10/95
  • 1994 - wyprawa Śladami Wikingów śródlądowymi drogami wodnymi z Rygi do Odessy
    - publikacja w "BOOTE" 9/94 oraz książka "Unternehmung Viking"
  • 1995 - rejs Śladami Odyseusza, wersja dookoła Wielkiej Brytanii
    - "Żagle" 8/97
  • 1999 - wyprawa "Śladami Średniowiecznych Kupców Słowiańskich" ze Spendowa (Berlin - Spandau) do Truso (pod Elblągiem) na łodzi słowiańskiej "Welet"
    - Film ORB "Mit der Nußschale über die Ostsee"
  • 2000 - ekspedycje "Shackleton 2000" na replice łodzi ratunkowej "James Caird" z Półwyspu Antarktycznego poprzez "Elephant Island" do "South Gorgia"
    - książka "Fortitudnie vincimus, zwyciężymy wytrwałością"
  • 2000 - rejs na jachcie "Dagmar Aaen" z Ziemi Ognistej na Azory
  • lato 2000 - rejsy na łodzi "Welet" słowiańskimi szlakami
    - "Żagle" 5/2001
  • 2002 - Przejście Północno-Wschodnie na s/y Dagmar Aaen
  • 2003 - Zamknięcie klamry wokół Bieguna Północnego - rejs z Norwegii na Islandię i Grenlandię
  • 2003 - Okrążenie Hornu na "Zjawie IV"
    - "Żagle" 6/2004
  • 2006 - Ekspedycja "Viking 2006", na "Welecie" śladami Wikingów z Gdańska do Odessy, od Bałtyku do Morza Czarnego rzekami: Wisła, San i Dniestr
    - "Żagle" 1,2/2007; Film ARTE z serii GEO 360°
  • 2008 Eksedycja "Darwin & Tierra del Fuego" wyprawa na replice łodzi wielorybniczej w Kanale Beagle - Zieia Ognista
  • 2008 / 2009 - Rejs jachtem "Nashachata" z Benos Aires, przez Cieśninę Magellana, wokół Hornu; Falklandy, Południowa Georgia, Kapstadt, Wyspy Crozet, Wyspę Amsterdam, Melbourne do Nowej Kaledonii. - 3/4 okrążenia swiata. żeglując po wodach 3 oceanów (Atlantyk. Pacyfik, Indyjski) z okrążeniem 3 południowych przylądków 3 kontynentów: Horn (Ameryka Południowa), Aqulhas (Afryka) i Leeuwin (Australia)
  • 2016 - Wyprawa kajakowa w Antarktyce pt. „Belgica, kolebka naukowców i odkrywców”
  • 2017 – rejs na mv „Ortelius” – semi circum navigation z Ushuaia do Nowej Zelandii przez Morze Rossa z odwiedzeniem historycznych miejsc na Ross Island i na kontynencie.
  • 2017 – przepłynięcie całego Pacyfiku na jachcie „Agens” z Panamy do Australii przez Kanał Panamski i wyspy: Galapagos, Wielkanocną, Pitcairn, Mangareva, Tahiti. Cooka, Tonga i Fiji.
  • 2018 - przepłynięcie jachcie „Lady Dana“ p z Puerto Montt w południowym Chile, przez wyspy Juan Fernandez, Wyspę Wielkanocną, Markizy, do wyspy Kiritimati (Wyspy Bożego Narodzenia w archipelagu Kiribati)

w czerwcu 2023

Amazonka

Amazonka przy niskiej wodzie
– sezon wędkowania
20-30.10.2024

20-sta rocznica opłynęcia Bieguna Północnego

Wydarzenie:
19 lipiec 2023
20-sta rocznica opłynęcia
Bieguna Północnego